piątek, 28 grudnia 2012
Szopka Bożonarodzeniowa
Szopka jest wykonana cała z papieru: origami modułowe + papierowa wiklina. Składa się ona z 1335 modułów.
Papierowa wiklina to prostsza wersja tworzenia plecionych przedmiotów, ozdobnych i użytkowych, wykonywanych nie z wikliny tradycyjnej, ale z takiej, którą można samodzielnie spreparować w domu, wykorzystując stare gazety czy w ogóle papier.
Bombki kusudama
Kusudama
Kulista ozdoba wykonana m.in. ze sztucznych kwiatów lub papieru (np. metodą origami). Czasem doczepia się do niej od spodu długie, kolorowe wstążki, tasiemki, nici.
W starożytnej Japonii kusudama była torbą wypełnioną substancjami zapachowymi, mającymi na celu odstraszenie złych duchów i demonów, głównie w czasie dorocznego Święta Dzieci w dniu 5 maja.
Współcześnie ozdoba ta jest używana w trakcie różnorodnych ceremonii, jak np. otwarcie nowego sklepu, czy restauracji. Czasem służy jako prezent.
Kusudamy uważa się za prekursora origami modułowego. Różnica między kusudamą a origami modułowym jest taka, że poszczególne moduły w origami nie mogą być sklejane ani zszywane.
Quillingowa bombka
Quilling
Co oznacza ta nazwa??
(ang. "nawijać na pióro lub rurkę")
Jest to technika z rodzaju papieroplastyki, (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.
Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu.
czwartek, 27 grudnia 2012
Sztuka origami
Origami – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.
Origami modułowe – odmiana origami, w której figury powstają w wyniku połączenia powstałych wcześniej zgodnie z regułami origami elementów. Takie pojedyncze moduły są łączone w całość, tworząc bardziej skomplikowaną figurę.
Subskrybuj:
Posty (Atom)